تاریخ امروز:1401-05-17

۵ استان اول با بیشترین تورم ماهانه / کدام استان کمترین تورم را دارد؟

به گزارش بلاغ، داده‌های جدید مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، استان سیستان‌وبلوچستان در خرداد سال جاری نسبت به سایر استان‌ها بیشترین تورم ماهانه را تجربه کرده‌اند.

۵ استان اول با بیشترین تورم ماهانه

بر اساس این گزارش تورم ماهانه در استان سیستان‌وبلوچستان ۱۸ درصد است. تهران نیز با ۸٫۹ درصد کمترین تورم را میان استان‌های دیگر داشت.

استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، چهارمحال‌وبختیاری و کردستان به ترتیب بیشترین تورم را در خرداد داشتند.

اما وضعیت تورم نقطه به نقطه در کشور چگونه است؟ بر اساس گزارش مرکز آمار ایران بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان (۶۱٫۱) و کمترین آن مربوط به خوزستان (۴۵٫۷ درصد) است.

کدام استان‌ها بیشترین تورم سالانه را دارند؟

آنطور که این گزارش نشان می‌دهد، بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان کهگیلویه‌وبویراحمد (۴۶٫۹ درصد) است. کمترین آن نیز مربوط به استان سیستان‌وبلوچستان (۳۴٫۲ درصد) است.

بر اساس این گزارش پنج استانی که بیشترین تورم ۱۲ ماهه را داشتند، به ترتیب کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، ایلام، آذربایجان غربی و لرستان هستند.
تورم خانوار شهری و روستایی

بیشترین تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان خراسان شمالی (۱۷٫۴ درصد) و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر (۸٫۱ درصد) است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان سیستان‌بلوچستان (۲۴٫۲ درصد) و کمترین آن مربوط به استان مازندران (۱۰٫۷ درصد) است.

بیشترین تورم سالانه در هتل‌ها و رستوران‌ها

در بخش دیگری از این گزارش به تورم نقطه به نقطه و سالانه در حوزه‌های مختلف از جمله خوراکی‌ها، حمل‌ونقل، آموزش و … پرداختند. بر اساس این گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد، هتل‌ها و رستوران (۸۶٫۴ درصد )، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها (۸۲٫۶ درصد)و پوشاک و کفش(۴۸٫۷ درصد) به ترتیب بیشترین تورم نقطه به نقطه را داشتند.

هتل‌ها و رستوران (۶۳٫۷ درصد)، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها( ۵۲ درصد)، پوشاک و کفش ( ۴۹٫۱ درصد)، مبلمان و لوازم خانگی (۳۸٫۳ درصد)، کالاها و خدمات متفرقه(۳۶٫۶ درصد) و بهداشت و درمان(۳۶٫۲ درصد) به ترتیب بیشترین تورم سالانه را داشتند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است