امین، امانت‌دار وقت شما...1403-02-05
اشتراک گذاری:

احکام کسب وکار اینترنتی و فضای مجازی

یک پروژه بازاریابی اینترنتی هست که شما در ازای دعوت و ثبت نام هر نفر 1 دلار دریافت می کنید و محدودیتی هم وجود ندارد و در ازای هر نفری هم که از طریق زیر مجموعه های خودتان ثبت نام کنند هم 1 دلار می گیرید. البته در ازای ثبت نام، هیچ هزینه ای لازم نیست پرداخت شود. حکم ثبت نام و دریافت پول از چنین کاری چیست؟

پرسش

سایت گوگل ادعا دارد بیش از یک میلیارد کاربر در ماه دارد که بدون دریافت مبلغی، به آنها خدمات می دهد؛ و در سه ماه گذشته فقط از طریق نمایش آگهی هایش، بیش از 3 میلیارد دلار سود کسب کرده؛!!! این سایت ادعا می کند که یک پروژه چند میلیارد دلاری راه انداخته است که از سال 2007 با سرمایه گذاری بیش از 2 میلیارد دلار ساخته شده و شما در ازای دعوت و ثبت نام هر نفر، 1 دلار دریافت می کنید و محدودیتی هم وجود ندارد و به همان روش که همه می دانید، در ازای هر نفری هم که از طریق زیر مجموعه های خودتان ثبت نام کنند هم 1 دلار می گیرید. البته در ازای ثبت نام، هیچ هزینه ای لازم نیست پرداخت شود. حالا سؤال بنده این است که حکم ثبت نام و دریافت پول از چنین کاری چیست؟

پاسخ اجمالی

بیشتر فقها اینگونه معاملات و بازاریابی را مصداق اکل مال به باطل دانسته و آن را جایز نمی دانند.  اما بعضی از ایشان آنچه را که در سؤال ذکر شده است مصداق این موضوع ندانسته و اشکالی بر این معامله نگرفته اند.

ضمائم:

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

بطور کلی کسب درآمد ناشى از افزایش اعضا به صورت شبکه‌اى خواه از طریق عرضه کالا یا خدمات و یا دریافت حق عضویت ‏و یا بازاریابى و یا شیوه‌هاى مشابه دیگر (داخلى باشد یا خارجى و تحت هر نام و عنوانى) صورت شرعى ندارد و اکل مال به باطل است و جایز نیست.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

اشکال ندارد.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

چنانچه هرمی و امثال گلد­کوئیست باشد، محل اشکال، و اکل مال به باطل و حرام است، چون هدف، خرید و فروش واقعی نیست بلکه استفاده از پورسانت شاخه بعدی است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

همانطور که مکرراً گفته شده این نوع بازار یابی وکسب درآمد جائز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *